روغن موتور و فیلترهای آنها

شناخت روغن موتور و انواع فیلترهای آنها

درک روغن روانکاری و کنترل آلودگی

عملکرد و سازگاری باید در درجه اول قرار گیرند. قیمت باید در درجه دوم قرار گیرد.

شاید این سوالات برایتان پیش آید:

 • روغن با چه سرعتی می تواند قطعات متحرک را در یک موتور سرد روغن کاری کند
 • در چه دمای بالاتری موتور از قطعات محافظت می کنند
 • چه زمانی آنها خراب می شوند
 • فاصله توصیه شده بین تغییرات روغن

روغن موتور و فیلترهای آنها

روغن موتورهای معمولی با پمپاژ روغن خام از مخازن زیرزمینی شروع به کار می کنند.

نفت خام حاوی ناخالصی هایی است که باید از بین بروند و برای رساندن روغن به گرانروی خاصی نیاز به تصفیه بیشتر دارند.

روغن موتورهای معمولی تقریباً از 80 درصد روغن خام تصفیه شده تشکیل می شود (روغن پایه نامیده می شود).

20 درصد باقیمانده افزودنیهایی هستند که اهداف بی نظیری را افزایش می دهند ، مانند افزایش خواص روغن پایه ، سرکوب برخی از خصوصیات روغن پایه و افزودن خواص جدید به فرمولاسیون.

معمولاً این مواد افزودنی به طور واضح یک محصول روغن میل لنگ را از محصول دیگر جدا می کنند.

روغن های لنگ از موتورها محافظت می کنند:

 • ایجاد یک لایه نازک از فیلم روانکاری بین سطوح فلزی که به صورت لغزنده یا غلتیده در برابر یکدیگر قرار می گیرند. این لایه اصطکاک و سایش را کاهش می دهد.
 • کاهش تجمع لجن و رسوبات داخلی.
 • انتقال یا پخش آلودگی هایی مانند آلودگی، لجن، دوده و ذرات فلز. با عبور روغن از فیلترها این آلودگی ها از بین می روند.
 • انتقال گرمای تولید شده توسط موتور به گردش روغن “خنک تر”.
 • محافظت از سطوح فلزی در برابر زنگ زدگی و خوردگی.
 • بهبود مصرف سوخت با کاهش اصطکاک بین قطعات متحرک.
 • کمک به پمپ روغن برای رساندن مقدار صحیح روغن به طور موثرتر با کاهش مقدار هوای حباب دار در سراسر بدنه روغن و یا کف.
 • مطبوع کردن مهر و موم موتور برای کاهش نشت.
 • حفظ ویسکوزیته (ضخامت) قابل قبول برای دمای عملکرد گرم و سرد.
 • و فکر کردید روغن فقط مخصوص روغن کاری است!

چهار نوع روغن را بشناسید:

روغن موتور و فیلترهای آنها

هنگام خرید روغن موتور ، چهار شماره گروه وجود دارد که توسط American Petroleum Institute (API) تعریف شده است.

گروه ها (1 تا 4) به میزان تصفیه هر محصول اشاره می کنند – تصفیه شده ترین روغن ها API گروه 4 هستند.

اغلب اوقات ، چهار نوع روغن را در قفسه مشاهده خواهید کرد ، و تعداد گروه API اختصاص داده شده به هر نوع به محصول خاص بستگی دارد.

متداول ترین انواع روغن (و شماره گروه API آنها) عبارتند از:

 1. مرسوم. روغن های پایه معمولی به طور کلی در گروه API 2 طبقه بندی می شوند ، به این معنی که از روغن خام بسیار تصفیه می شوند. در گذشته ، ما فقط از روغن موتورهای گروه 1 و چند فرمولاسیون معمول به عنوان روغن پایه استفاده می کردیم. اکنون حتی روغن های تصفیه شده بیشتری وجود دارد که به عنوان گروه 3 شناخته می شوند.
 2. تصفیه خانه ها روغن های مصنوعی را با استفاده از گاز اتیلن که از گاز طبیعی استخراج می شود ، تولید می کنند. برخلاف روغنهای پایه معمولی تصفیه شده ، روغنهای مصنوعی فاقد آلودگی هستند. اینها عمدتا در روغنهای گروه 4 طبقه بندی می شوند.
 3. مخلوط روغن های مصنوعی با ترکیب روغن های API Groups 2، 3 و 4 ساخته می شوند. طبق تعریف ، این ترکیبات نمی توانند بیش از 30 درصد روغن مصنوعی داشته باشند.
 4. مسافت پیموده شده زیاد روغن موتور با مسافت پیموده شده برای وسایل نقلیه با 75000 مایل یا بیشتر فرموله شده است. این روغن ها حاوی مواد افزودنی خاصی هستند ، از جمله تقویت کننده های مهر و موم ، برای کاهش نشت های داخلی یا خارجی که اغلب با موتورهای قدیمی مرتبط هستند. برخی از این مواد افزودنی باعث می شوند که واشر ، حلقه های O و سایر مهر و موم ها کمی متورم شوند.

از روش هایی استفاده کنید که روغن شما بخوبی کار کند

اطمینان حاصل کنید که روغن و فیلترها را در فواصل زمانی خود و به موقع تعویض شده باشند.

اگر منتظر تغییر روغن باشید، این یک تخریب خطی نیست.

به عبارت دیگر ، افت شدید عملکرد روغن موتور وجود دارد. اگر سفری کوتاه دارید، احتمالاً تغییر روغن در بیشتر اوقات برایتان مفید کار کند.

اگر راننده مسافت طولانی هستید، می توانید تعویض روغن را انجام دهید.

اگر وسیله نقلیه شما جدیدو نو است می توانید آن را تمدید کنید.

اگر وسیله نقلیه قدیمی تر باشد، به تغییرات مکرر روغن نیاز دارید. عوامل زیادی عمر مفید یک روغن تأثیرگذار است، اما در پایان روز، برای جلوگیری از آسیب دائمی موتور، باید روغن را تغییر دهید و در فواصل زمانی مناسب فیلتر کنید.

دما ویسکوزیته را کنترل می کند

دما تعیین می کند که روغن به راحتی از طریق موتور و ضخامت فیلم های روغنکاری روغن جریان یابد. دمای داخل موتور بنزینی یا دیزلی می تواند برای لحظاتی کوتاه به 300 درجه فارنهایت یا بیشتر برسد. این مهم است، زیرا در دمای بالاتر، روغن ها نازک می شوند و بیشتر شبیه آب هستند.

در حقیقت، روغن می تواند آنقدر رقیق شود که نتواند ضخامت کافی روغن را فراهم کند که دو سطح متحرک را که سعی در محافظت از آن نیاز دارد، جدا کند. اساساً اکثر قطعات باید “هیدروپلن” داشته باشند، همانطور که لاستیکهای فرسوده روی روسازی مرطوب این کار را می کنند. موتورها برای دستیابی به تفکیک بین قطعات به حداقل گرانروی احتیاج دارند، اما موتورهای خاص ویسکوزیته بر اساس قطعات خاص، موتورها ، دما ، سرعت و بارگذاری است.

روغن موتور روی بادامک و بالابرها

روغن موتور و فیلترهای آنها

وقتی هوا سرد است، روغن می تواند غلیظ شود. وقتی موتور را در این شرایط سرد روشن می کنید ، باقی مانده روغن که از اجزای موتور شما محافظت می کند همان چیزی است که هنگام آخرین خاموش کردن موتور باقی مانده است. هنگامی که موتور را در هوای سرد روشن می کنید ، لحظه ای کوتاه است که روغن تازه در تمام مناطق موتور جریان و گردش پیدا نمی کند. زمان بیشتری لازم است تا روغن از ظرف روغن حرکت کند تا حفره ها ، خطوط و اجزای خالی شده را پر کند که ممکن است در حالت استراحت موتور به آرامی تخلیه شده باشند.

در هنگام راه اندازی، ممکن است تماس فلز با فلز وجود داشته باشد – اگر از روغن اشتباه استفاده می کنید ، حتی ممکن است بیشتر باشد. این حالت شروع خشک نامیده می شود و منبع درصد بالایی از تمام سایش موتور است. به همین دلیل تولیدکنندگان توصیه می کنند تا زمانی که فشار سنج روغن موتور برای چند ثانیه بالا نیاید و تثبیت نشود، با موتور سرد و خاموش فورا در دور بالا کار نکنید.

تست روغن موتور

بسیاری از اپراتورها روغن وسیله نقلیه ناوگان یا تراکتور را آزمایش می کنند تا ببینند که آیا آنها حاوی ضد یخ ، دوده ، سوخت ، کروم یا آلاینده های دیگری هستند که می توانند به موتور آسیب برسانند و عملکرد روغن را تحت تأثیر قرار می دهند یا نه. آنچه در آنالیز نمونه روغن پیدا کردید به شما امکان می دهد تعیین کنید روغن موتور و فیلترهای خود را زودتر یا دیرتر بر اساس شرایط روغن عوض کنید.

همچنین می توانید قبل از اینکه مشکلی پرهزینه برای خودرو ایجاد شده باشد ، از نتایج آزمایش برای شناسایی مشکل احتمالی استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر یک آزمایش نشان دهد که روغن حاوی کروم است ، این ممکن است نشانگر سایش غیرطبیعی با بلبرینگ باشد.

مهندسان و شیمیدانان نفت برای رسیدن به دو هدف عمده روغن ها را فرموله می کنند:

 1. 1. از ضخامت کافی برای تهیه فیلم روانکاری در دمای گرم برخوردار باشد
 2. 2. در دمای سرد به اندازه کافی رقیق باشد تا بتوانید به سرعت از ظرف روغن به داخل و از طریق قسمتهای متحرک موتور حرکت کنید.

آنها می توانند با استفاده از مواد افزودنی به نام بهبود دهنده های شاخص ویسکوزیته در روغن موتور این اهداف را به انجام برسانند. روان کننده های مصنوعی به تعداد کمتری از این مواد افزودنی احتیاج دارند، زیرا به طور طبیعی دارای VI های بالایی هستند. هرچه VI بالاتر باشد، گرانروی کمتری با دما تغییر می کند.

آیا روغن های مصنوعی از معمولی بهتر است؟

روغن موتور و فیلترهای آنها

مطالعه اتحادیه مصرف کنندگان تفاوت بین روغن های معمولی و مصنوعی را در تاکسی های شهر نیویورک بررسی کرد. نیمی از تاکسی ها از روغن موتور معمولی، نیمی دیگر از روغن های مصنوعی استفاده می کنند. محققان روغن را در تمام تاکسی ها در فواصل منظم نگهداری برنامه ریزی شده تعویض کردند.

تمام تاکسی ها 100000 مایل رانندگی شدند و سپس محققان قطعات داخلی موتور را از نظر سایش یا رسوب ارزیابی کردند. محققان نتیجه گرفتند که تا زمانی که تاکسی ها تغییرات روتین روغن خود را دریافت می کنند، هیچ تفاوتی در سایش بین موتورهایی که از روغن های معمولی استفاده می کنند و موتورهایی که از روغن های مصنوعی استفاده می کنند وجود ندارد.

اتفاق نظر وجود دارد که روغن های سنتزی موتور در شرایط شدید ممکن است کمک کنند، مانند زمانی که مالکان به طور منظم فیلترها و روغن ها را تعویض نمی کنند. سناریوی دیگر این است که ممکن است خنک کننده موتور ضعیف باشد. این شرایط و شرایط شدید دیگر ممکن است مواردی باشد که روغن های مصنوعی می توانند از روغن موتور معمولی بهتر عمل کنند.

در شرایط نگهداری، رانندگی و کارکرد عادی، این مطالعه نتیجه گرفت تفاوت کمی بین روغن موتور معمولی و سنتزی وجود دارد.

نحوه رمزگشایی برچسب های روغن

وقتی به برچسب روغن موتور نگاه می کنید، دو مورد وجود دارد که باید جستجو کنید:

 1. 1. درجه SAE
 2. 2. رتبه بندی سرویس API

درجه SAE

انجمن مهندسان خودرو (SAE) یک سیستم شماره گذاری عددی ایجاد کرد که واحدهای مشترک ویسکوزیته (centistoke ، cSt) را به یک سیستم عددی تبدیل می کند که درجه روغن را توصیف می کند.

روغن های ضخیم تر دارای درجه ویسکوزیته بالاتری هستند. در عمل ، هرچه درجه گرانروی بالاتر باشد، تعداد SAE برای آن روغن بالاتر خواهد بود. رتبه بندی SAE به صورت مرحله ای (نه بصورت خطی) حرکت می کند.

ظروف روغن ممکن است شبیه به هم باشند ، اما آنچه در داخل آن است از یک روغن موتور به دیگری بسیار متفاوت است.

شما می توانید درجه SAE را به راحتی روی نمادی دایره ای که معمولاً در پشت برچسب ظرف قرار دارد، پیدا کنید. در مرکز نشان درجه گرانروی است که همان عددیست که در قسمت جلوی ظرف روغن یافت می شود.

قسمت اول شماره SAE (مانند 5W) را گاه شماره جلو می نامند. در شماره جلو به معنای “وزن” نیست (همانطور که بسیاری از افراد اغلب به آن مراجعه می کنند). در عوض، W مخفف اینست که ویسکوزیته زمستان روغن را نشان می دهد.

اولین عدد در درجه SAE (که گاهی اوقات آن را شماره جلو می نامند) هیچ ارتباطی با سفت بودن موتور یا تحمل موتور ندارد. اما شماره پشتی ارتباطی با هر دو عامل دارد. اولین عدد گرانروی شروع در هوای سرد است. پس از باز شدن ترموستات موتور ، شماره عقب ویسکوزیته محافظت از موتور است.

اولین عدد در درجه SAE (که گاهی اوقات آن را شماره جلو می نامند) هیچ ارتباطی به ساخت موتور یا میزان تحمل ندارد. اما شماره پشتی ارتباط با هر دو عامل دارد. اولین عدد گرانروی شروع در هوای سرد است. پس از باز شدن ترموستات موتور، شماره عقب ویسکوزیته محافظت از موتور است.

در یک عدد SAE ، شماره جلو بین 0W و 25W است (OW ، 5W ، 10W ، 15W ، 20W و 25W). هرچه تعداد جلو کمتر باشد، روغن در دمای سردتر رقیق تر می شود، که به موتور اجازه می دهد تا راحت تر لنگ شود و روغن با سرعت بیشتری جریان یابد.

به بخشی از شماره SAE که به دنبال W می رود شماره برگشت گفته می شود. عدد برگشتی درجه گرانروی SAE در دمای عملیاتی بالاتر است (به عنوان 210 درجه فارنهایت تعریف می شود). برای این دماهای بالاتر هشت درجه گرانروی روغن وجود دارد: 8 ، 12 ، 16 ، 20 ، 30 ، 40 ، 50 ، 60. هرچه عدد پشتی بیشتر باشد ، روغن در دمای بالاتر ضخیم تر می ماند ، که می تواند از قطعات موتور در برابر سایش از اصطکاک محافظت کند.

به طور خلاصه ، به یک روغن اغلب دو گرانروی اختصاص داده می شود که به دما بستگی دارد. روغنهایی که دارای این دو گرانروی هستند روغنهای “چند درجه” نامیده می شوند. روغن در درجه حرارت سرد دارای درجه گرانروی کمتری خواهد بود (برای راه اندازی موتور) و مانند روغنی با گرانروی بالاتر در دمای گرم برای پوشش بهتر و محافظت از قطعات متحرک در موتور رفتار می کند.

هر روغنی با افزایش دما همچنان راحتتر جریان خواهد یافت ، حتی اگر مقدار زمستان از مقدار دوم کمتر باشد. به منظور تخصیص دو مقدار (به عنوان مثال 5W-30) ، فرمول کننده های روان کننده روغن را به طور گسترده آزمایش می کنند تا تأیید کنند آیا این روغن هم در 5 درجه حرارت و هم در روغن های گرم 30 گرم نیاز دارد. این آزمایش ها فراتر از اندازه گیری های معمول ویسکوزیته است.

حال ، بیایید اعدادی را که به دنبال W (شماره پشت) دنبال می کنیم مقایسه کنیم.

اکنون باید منطقی باشد که روغن موتور 5W-30 دارای درجه SAE دارای گرانروی مشابه روغن 10W-30 در دمای بالاتر باشد. تفاوت این دو روغن در این است که 5W-30 در دمای سردتر از روغن 10W-30  رقیق تر است. روغن 10W-30 در دمای پایین مانند روغن SAE 10W عمل خواهد کرد، در حالی که عملکرد  5W-30 بیشتر شبیه روغن SAE 5W است.

اکثر موتورها به دلیل دمای شدید موتور (سرد یا گرم) به روغن چند درجه نیاز دارند. با این حال ، بسیاری از تجهیزات (مانند موتورهای چمن زنی) به راحتی می توانند از روغنی با درجه یک روغن استفاده کنند (مانند SAE-30). این روغنهای تک درجه زمانی توصیه می شوند که دمای داخلی بین بالاترین و کمترین دما بسیار متفاوت نباشد ، یا وقتی موتور بیشتر در هوای گرم استفاده می شود که دمای محیط خیلی سرد نباشد.

روغن موتور و فیلترهای آنها

بیایید به یک مثال واقعی نگاه کنیم.

بگویید که برای رانندگی روزانه خود یک وانت بار می رانید. کتابچه راهنمای استفاده از روغن 5W-20 را توصیه می کند. اما شما شروع به کشیدن منظم یک تریلر با بار سنگین می کنید. در این شرایط ، کتابچه راهنمای کاربر ممکن است روغن 5W-30 را توصیه کند.

حالا می توانید توضیح دهید چرا؟

پاسخ این است که وقتی موتور بیشتر کار می کند به یک روغن سنگین احتیاج دارید ، که به نوبه خود منجر به افزایش دمای داخلی موتور می شود. بسیاری از کتابچه های راهنمای مالک برای وسایل نقلیه و همچنین موتورهای کوچک (مانند ماشین های چمن زن) جداولی دارند که به شما کمک می کنند وزن مناسب روغن را بر اساس آب و هوا و استفاده مورد انتظار انتخاب کنید.

چه مشکلی با این بیانیه وجود دارد؟

روغن  5W-30 خیلی رقیق است. بجای آن میتوانیم از روغن موتور 10W-30 استفاده کنیم. عدد برگشتی (30) در هر دو روغن یکسان است، به این معنی که گرانروی یکسانی دارند در حالی که روغن رقیق می شود. آنچه اشتباه است این است که این دو روغن در دمای بالا عملکرد یکسانی دارند.

رتبه بندی سرویس API

نشان مدور پشت ظرف روغن موتور شامل طبقه بندی خدمات American Petroleum Institute (API) است. کد API بالای دایره را تشکیل می دهد. با پیشرفت تکنولوژی موتور، روغنهای مورد نیاز آنها برای رسیدن به دما ، تحمل ها و فلزات مورد استفاده در ساخت آنها تغییر می کردند. علاوه بر این ، تولید کنندگان اکنون مواد افزودنی را برای عملکرد بهتر در روغن وارد می کنند.

دو دسته کلی از درجه بندی خدمات API وجود دارد:

 1. 1. S برای موتورهای با جرقه یا سرویس برای اتومبیل ها و کامیون هایی که از بنزین استفاده می کنند.
 2. C برای موتورهای دیزلی فشرده سازی.

هرگز از روغن API طبقه بندی شده برای موتور بنزینی (S) در موتور دیزلی استفاده نکنید، زیرا فاقد مواد افزودنی مورد نیاز موتورهای دیزلی هستند. بهتر است حداقل تا زمانی که تجهیزات یا وسیله نقلیه تحت ضمانت باشد، با روغن طراحی شده برای موتورهای بنزینی بچسبید. برخی از روان کننده ها برای هر دو فرموله شده اند.

برای روغن موتورهای دیزلی ، اولین روغن ها با کد API با کد CA بودند و به CK تبدیل شدند.

بعد از حرف یک عدد وجود دارد ، به طور معمول یک 4 یا 2 است. 4 نشانگر یک موتور 4 زمانه است در حالی که 2 یک موتور 2 زمانه را نشان می دهد.

فیلتر روغن را فراموش نکنید

بسیاری از اپراتورها هرگز تصور دیگری برای فیلتر روغن نمی کنند، گویی که برای موتور خیلی مهم نیست. معمول است که روغن موتور استفاده شده را با روغن مرغوب جایگزین کنید، سپس برگردانید و ارزانترین فیلتر ممکن را انتخاب کنید. برخی حتی سعی می کنند با تعویض فیلتر هر تعویض روغن دیگر، در هزینه های خود صرفه جویی کنند. بنابراین ممکن است تعجب آور باشد که اگر مجبور شدید که بین خرید روغن بهتر یا فیلتر بهتر را انتخاب کنید، معمولاً بهتر است که برای یک فیلتر بهتر هزینه کنید.

به یاد داشته باشید که هدف اصلی روغن ، پوشاندن قطعات فلزی متحرک است. در حالی که روغن در سراسر موتور گردش می کند ، قطعات کوچک باقی مانده ای را که می تواند به شکاف های باریک تبدیل شود، می گیرد. آوارهایی که بین قطعات متحرک قرار می گیرند می توانند فلز را سوراخ کرده و سایش بوجود آورد. این محافظتی که قرار است از روغن ارائه شود.

روغن و فیلتر باید با هم کار کنند تا از موتور در برابر این پوسته های فلزی ساینده میکروسکوپی که از محصولات احتراق ، کثیفی و گرد و غبار هستند ، محافظت کند. اگر فیلتر کمتری نصب کنید یا فیلتر را خیلی طولانی بگذارید ، می تواند به همان اندازه بد باشد که یک موتور با روغن گذشته از حد متوسط ​​کار می کند.

فیلتر با عملکرد پایین می تواند محافظتی را که روغن برتر ارائه می دهد نفی کند و بنابراین سایش موتور را تسریع می کند ، بر قابلیت اطمینان تأثیر می گذارد و از عمر مفید آن می کاهد. پیام تحویل این است که توانایی روغن در محافظت از قطعات متحرک در موتور در برابر سایش فقط به اندازه فیلتر و توانایی حذف آلاینده ها از آن روغن است.

نمای گسترده یک فیلتر روغن معمولی

یک فیلتر نیز باید ظرفیت نگهداری کافی را داشته باشد تا بتواند باقی مانده را تا زمان تغییر روغن و فیلتر بعدی حفظ کند. بهتر است وسایل نقلیه ای که در محیط های گرد و غبار کار می کنند با فیلترهایی که ظرفیت نگهداری خاک در آنها بسیار بالاتر است ، استفاده کرد.

مراقب باشید که بقایای خارجی دستگاه های پر کننده روغن وارد نشود. این ممکن است جزئی به نظر برسد ، اما در واقع ، بسیار مهم است.

برای درک بهتر چگونگی حذف و نگهداری فیلتر، مهم است که از طراحی فیلتر و چگونگی حرکت روغن در داخل و خارج از گلدان مطلع شوید.

روغن چگونه جریان دارد

فیلتر بین پمپ روغن و موتور قرار دارد. هنگامی که موتور در حال کار است ، ابتدا روغن را از طریق صافی پارچه ای مفتولی از پایین مخزن روغن می کشد و سپس آن را به فیلتر پمپ می کند. پس از ورود به فیلتر ، روغن از طریق دریچه ورودی کوچکتر که یک دایره متحدالمرکز در اطراف دهانه بالای فیلتر تشکیل می دهد ، عبور می کند.

اکثر فیلترهای روغن جریان خارجی دارند. روغن از قسمت خارجی عناصر فیلتر چین خورده شروع شده و به سمت داخل به مرکز می رسد. محیط فیلتر چین دار می تواند از کاغذ ، الیاف شیشه یا ترکیبی از هر دو ساخته شود.

در داخل فیلتر ، روغن مسیر کمترین مقاومت را دنبال می کند – ابتدا از بزرگترین منافذ کاغذ فیلتر (رسانه) عبور کرده و به لوله مرکزی سوراخ دار می رود. با گذشت زمان ، با مسدود شدن منافذ بزرگتر ، روغن از طریق منافذ کوچکتر مجبور می شود تا زمانی که همه منافذ متصل شوند. روغن فیلتر شده از طریق درگاه مرکزی خارج می شود و از طریق یک سری منیفولدها به سمت موتور می رود تا به قسمت های مختلف موتور برسد. سپس روغن با جاذبه به درون ظرف می ریزد و در آنجا سفر را دوباره آغاز می کند.

سازگاری مکانیکی تعبیه شده در موتورها ، تغییر مسیر جریان روغن در هنگام گرفتگی فیلتر است. این اجازه می دهد تا روغن حتی در هنگام اتصال فیلتر به طور مداوم جریان داشته باشد. مهم است که به یاد داشته باشید روغن روغن موتور هنگام قرار گرفتن در این حالت بای پس فیلتر نمی شود.

ظرفیت نگهداری خاک و کارایی ضبط

درست است که حرکت روغن از طریق فیلتر کمابیش جهانی است ، اما این بدان معنا نیست که هنگام تصرف و نگهداری بقایای روغن ، همه فیلترها به طور یکسان ایجاد می شوند. میزان کارآیی یک فیلتر روغن می تواند به شدت در تولیدکنندگان و حتی در مارک های ارائه شده توسط یک شرکت واحد متفاوت باشد (به عبارت دیگر فیلترهای با قیمت مناسب و فیلترهای با کارایی بالا). یک چیز مسلم است: فقط به این دلیل که فیلتر را به عنوان “لوکس” ، “با کارایی بالا”  توصیف می کنید ، به این معنی نیست که یک محصول برتر دریافت می کنید.

ظرفیت نگهداری کثیفی فیلتر روغن

روغن موتور و فیلترهای آنها

دو معیار وجود دارد که بر عملکرد فیلتر روغن و هزینه آن تأثیر می گذارد:

 1. ظرفیت نگهداری خاک
 2. کارایی ضبط

هر دو این خصوصیات در هنگام آزمایش فیلتر با استفاده از ISO 4548-12 روشهای آزمایش فیلترهای روان کننده برای موتورهای احتراق داخلی تعیین می شوند. این روش آزمایش ISO جزئیات مهمی را در اختیار شما قرار می دهد که به ما امکان مقایسه همزمان فیلترهای مختلف را می دهد.

ظرفیت نگهداری خاک

ظرفیت نگهداری کثیفی فیلتر مدت زمان عملکرد فیلتر را قبل از ورود به حالت بای پس مشخص می کند. فیلترهایی که با روغنهای مصنوعی دارای درجه حرارت 15000 مایل استفاده می شوند بدیهی است که مدت بیشتری استفاده خواهند شد ، بنابراین باید بیش از یک فیلتر که برای فواصل 3000 یا 5000 مایل تعویض طراحی شده است ، در خود جای دهند. هنگام خرید یا انتخاب فیلتر ، یک روش خرید فیلتر است که برای مایل هایی که انتظار می رود بین تغییرات روغن رانندگی داشته باشند با حاشیه کافی برای خطا ، رتبه بندی شود. فراموش نکنید که هنگام مشاهده یک فیلتر ، شرایط گرد و غبار را در نظر بگیرید (اگر گرد و غبار باشد، خاک بیشتری برای جمع آوری وجود دارد).

روش دیگر این است که بفهمید فیلتر چه مقدار آوار به دام می اندازد. آزمون ISO گرم باقی مانده های فیلتر را می تواند قبل از اینکه دیگر کار نکند جمع می کند. تفاوت زیادی بین فیلترهایی که می توانند 14 گرم خاک را جذب کنند و فیلترهایی که می توانند 28 گرم را جذب کنند ، خواهید یافت. فیلتری که بتواند دو برابر مقدار باقی مانده را در خود جای دهد، اغلب گرانتر است.

در طول آزمون ISO ، تکنسین ها به تدریج گرد و غبار آزمایشگاهی را در بالادست فیلتر معرفی می کنند. آنها فشار روغن را کنترل می کنند ، که با بار آلودگی فیلتر کمی افزایش می یابد. هنگامی که به افت فشار پایینی رسید (که توسط سازنده فیلتر تعیین می شود) ، آنها آزمایش را خاتمه می دهند. آنها مقدار کل آلودگی پاک شده توسط فیلتر را از مقدار کل وارد شده محاسبه می کنند.

کارایی ضبط

یکی دیگر از معیارهای مهم کیفیت فیلتر روغن به عنوان نسبت بتا شناخته می شود. این معیار کارایی جذب ذرات فیلتر را در اندازه های مختلف توصیف می کند. تولیدکنندگان از اندازه های مختلف منافذ مختلف برای رسانه فیلتر استفاده می کنند. برای حذف ذرات ریزتر به اندازه میکرون ، محیط به اندازه منافذ ظریف تری نیاز دارد. آن منافذ ظریف می توانند گرانتر از رسانه های درشتی باشند که منافذ بزرگتری دارند.

شرایط آزمایش برای تعیین نسبت بتا با شرایط کارایی ضبط یکسان است. این دو آزمایش همزمان اتفاق می افتد. در طول آزمایش (روی پایه آزمایشگاهی انجام می شود) ، روغن از مخزن آزمایش از طریق فیلتر جریان می یابد و به همان مخزن برمی گردد.

در حالی که تکنسین ها جریان کنترل شده گرد و غبار آزمایشگاهی را به آن اضافه می کنند ، یک جفت سنسور مخصوص (به نام شمارنده ذرات) در بالادست و پایین دست فیلتر قرار می گیرند. از آنجا که فیلتر ذرات با اندازه های مختلف را از بین می برد ، غلظت ذراتی که در بالادست فیلتر قرار دارند همیشه بالاتر از غلظت پایین دست خواهد بود.

نسبت بتا نسبت این دو غلظت است:

نسبت بتا برای فیلتر روغن

شما می توانید نسبت بتا را به کارایی تبدیل کنید:

کارایی ضبط فیلتر روغن.

دو معیار وجود دارد که بر عملکرد فیلتر روغن و هزینه آن تأثیر می گذارد:

 1. ظرفیت نگهداری خاک
 2. کارایی ضبط

هر دو این خصوصیات در هنگام آزمایش فیلتر با استفاده از ISO 4548-12— روشهای آزمایش فیلترهای روغن روانکاری برای موتورهای احتراق داخلی تعیین می شوند . این روش آزمایش ISO جزئیات مهمی را در اختیار شما قرار می دهد که به ما امکان مقایسه همزمان فیلترهای مختلف را می دهد.

ظرفیت نگهداری خاک در فیلتر

ظرفیت نگهداری کثیفی فیلتر مدت زمان عملکرد فیلتر را قبل از ورود به حالت بای پس مشخص می کند. فیلترهایی که با روغنهای مصنوعی دارای درجه حرارت 15000 مایل استفاده می شوند بدیهی است که مدت بیشتری استفاده خواهند شد ، بنابراین باید بیش از یک فیلتر که برای فواصل 3000 یا 5000 مایل تعویض طراحی شده است ، در خود جای دهند. هنگام خرید یا انتخاب فیلتر ، یک روش خرید فیلتر است که برای مایل هایی که انتظار می رود بین تغییرات روغن رانندگی داشته باشند با حاشیه کافی برای خطا ، رتبه بندی شود. فراموش نکنید که هنگام مشاهده یک فیلتر ، شرایط گرد و غبار را در نظر بگیرید (اگر گرد و غبار باشد ، خاک بیشتری برای جمع آوری وجود دارد).

روش دیگر این است که بفهمید فیلتر چه مقدار آوار به دام می اندازد. آزمون ISO گرم باقی مانده های فیلتر را می تواند قبل از اینکه دیگر کار نکند جمع می کند. تفاوت زیادی بین فیلترهایی که می توانند 14 گرم خاک را جذب کنند و فیلترهایی که می توانند 28 گرم را جذب کنند ، خواهید یافت. فیلتری که بتواند دو برابر مقدار باقی مانده را در خود جای دهد ، اغلب گرانتر است.

در طول آزمون ISO ، تکنسین ها به تدریج گرد و غبار آزمایشگاهی را در بالادست فیلتر معرفی می کنند. آنها فشار روغن را کنترل می کنند ، که با بار آلودگی فیلتر کمی افزایش می یابد. هنگامی که به افت فشار پایینی رسید (که توسط سازنده فیلتر تعیین می شود) ، آنها آزمایش را خاتمه می دهند. آنها مقدار کل آلودگی پاک شده توسط فیلتر را از مقدار کل وارد شده محاسبه می کنند.

کارایی ضبط فیلتر روغن

یکی دیگر از معیارهای مهم کیفیت فیلتر روغن به عنوان نسبت بتا شناخته می شود. این معیار کارایی جذب ذرات فیلتر را در اندازه های مختلف توصیف می کند. تولیدکنندگان از اندازه های مختلف منافذ مختلف برای رسانه فیلتر استفاده می کنند. برای حذف ذرات ریزتر به اندازه میکرون ، محیط به اندازه منافذ ظریف تری نیاز دارد. آن منافذ ظریف می توانند گرانتر از رسانه های درشتی باشند که منافذ بزرگتری دارند.

شرایط آزمایش برای تعیین نسبت بتا با شرایط کارایی ضبط یکسان است. این دو آزمایش همزمان اتفاق می افتد. در طول آزمایش (روی پایه آزمایشگاهی انجام می شود) ، روغن از مخزن آزمایش از طریق فیلتر جریان می یابد و به همان مخزن برمی گردد.

در حالی که تکنسین ها جریان کنترل شده گرد و غبار آزمایشگاهی را به آن اضافه می کنند ، یک جفت سنسور مخصوص (به نام شمارنده ذرات) در بالادست و پایین دست فیلتر قرار می گیرند. از آنجا که فیلتر ذرات با اندازه های مختلف را از بین می برد ، غلظت ذراتی که در بالادست فیلتر قرار دارند همیشه بالاتر از غلظت پایین دست خواهد بود.

نسبت بتا نسبت این دو غلظت است:

برای هر اندازه ذره معین (مانند 10 میکرومتر) هرچه نسبت بتا بیشتر باشد ، بازده جذب فیلتر بهتر است. به عنوان مثال ، اگر ده ذره بزرگتر از 10 میکرون (میکرومتر) در بالادست فیلتر محاسبه شود و فقط یکی از این ذرات در پایین دست شمارش شود ، پس نسبت بتا 10 است (1/10).

شما می توانید نسبت بتا را به کارایی تبدیل کنید:

نسبت بتا و بازده ضبط هیچ ارزشی ندارند مگر اینکه دقیقاً اندازه میکرون هایی را که در این آزمایش ارزیابی می شوند بدانیم (به عنوان مثال 10 میکرون). فاصله فیلم بین حلقه پیستون و دیواره سیلندر در موتورها بسیار کم است – شاید به 10 میکرون هم نرسد. بقایای موجود در محدوده 10 میکرون می تواند باعث برش یا خراش فلز شود زیرا ذرات بین سطوح مخالف می غلتند. ذرات بزرگتر از 10 میکرون در شکافهای کوچکتر قرار نمی گیرند و کنار می کشند. ذرات ریزتر به طور کلی از طریق شکاف روغن عبور می کنند.

در نظر بگیرید که یک فیلتر روغن استاندارد ذرات بزرگتر از 40 میکرون را از بین می برد. ثابت شده است که ذراتی که به طور متوسط ​​10 میکرون می توانند چهار برابر بیشتر از ذرات بزرگتر از 20 میکرون در میله ها ، حلقه ها و یاطاقان ها سایش ایجاد کنند.

کارشناسان به طور کلی موافقند که یک فیلتر روغن باید دارای نسبت بتا 100 باشد که این یک بازده جذب 99 درصدی برای ذرات 10 میکرونی یا بزرگتر است (100-1 / 100 = .99 x 100 = 99٪ ؛ به جدول 1 مراجعه کنید).

برخلاف علامت گذاری شده روی یک ظرف روغن ، یافتن اطلاعاتی در مورد نسبت بتا فیلتر و بازده ضبط اغلب در بسته فیلتر یا وب سایت سازنده دشوار است. به احتمال زیاد ، شما مجبورید که از تامین کننده بهره وری ضبط و نسبت بتا فیلترهای خریداری شده را بخواهید. اما پاسخ به این سوال واحد می تواند عمر تجهیزات شما را بسیار طولانی کند.

همه باید روغن دفع شده را برای دفع مناسب ذخیره کنند.

کلید مدیریت صحیح فیلترهای روغن تخلیه کامل آنها قبل از دفع است.

حتی اقدامات کوچک (مانند اطمینان از تخلیه کامل دستگاه ها یا قیف ها) به تمیز نگه داشتن محیط کمک می کند.

نتیجه

اول به عملکرد روغن فکر کنید ، قیمت در درجه دوم قرار دارد. با انتخاب بهتر، شما باید افزایش مصرف سوخت ، کاهش آلایندگی و افزایش عمر تجهیزات را داشته باشید.

از دهه 1960 روغنها مسیری طولانی را طی کرده اند. دوام بیشتری دارند و در شرایط سخت ویسکوزیته خود را بهتر حفظ می کنند. اما انتخاب روغن اشتباه برای کاربرد اشتباه ممکن است هزینه بر باشد. برای اطمینان از خرید روغن ، دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود را بخوانید و بدانید که قبل از ریختن هر روغن قدیمی در تجهیزات خود ، معنی همه اعداد موجود در کوزه روغن چیست.

ارزان قیمت شدن و پس انداز در کوتاه مدت ممکن است در بلند مدت برای شما هزینه زیادی داشته باشد!

برای خرید انواع روغن موتور خودرو و انتخاب فیلتر مناسب با ما در قسمت فروشگاه روانکاران جهان دیده در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top