5 عامل کلیدی تعیین کننده قیمت نفت در بلند مدت

5 عامل کلیدی که هزینه بشکه نفت حاشیه ای را در بلند مدت تعیین می کند

روانکاران جهان دیده در مواقعی به بررسی عوامل موثر کوتاه‌مدت بر تقاضای نفت, عرضه و قیمت می‌پردازد.

در تاریخ 8 ژوئیه 2021 در ماه مه 2021 با ادامه بهبود جهان از اثرات همه گیر COVID-19 ، قیمت جهانی نفت با کاهش تولید اوپک و غیر اوپک و بهبود احساسات بازار افزایش یافت.

نوسانات در تابلوهای راهنمای کوتاه مدت در مقایسه با ماه قبل شامل موارد زیر است:

قیمت نفت برنت Brent oil در ماه مه به بیش از 68 دلار در هر بشکه در روز افزایش یافت ، که با تولید مداوم پایین جهانی در مقایسه با تقاضای نفت و افزایش خوش بینی در افزایش تقاضای سوخت ، به دلیل کاهش محدودیت های سفر در ایالات متحده و برخی از مناطق اروپا ، پشتیبانی می شود.

موجودی های تجاری : با ادامه تعادل بازار ، موجودی های تجاری همچنان کاهش می یابند و به سطح متوسط ​​5 ساله در 4.7 میلیارد بشکه در سراسر جهان بازگشتند.

تقاضای جهانی نفت : برای ماه سوم در 96 مگابایت در روز تثبیت شد و در مقایسه با مه 2019 (پیش از شیوع همه گیر) 3.7 مگابایت در روز کمتر بود.

بهبودی ناشی از تقاضای کم در هند و ژاپن است و سودهای حمل و نقل جاده ای و هواپیمایی OECD را جبران می کند.

تولید اوپک (به استثنای ایران ، ونزوئلا ، لیبی). مطابق برنامه اعلام شده برای کاهش مجدد کاهش به تدریج طی بهار و تابستان ، اوپک با افزایش 0.3 مگابایت بر دسی لیتر در ساعت تولید خود را افزایش داد.

میزان کل تولید 22.4 مگابایت در روز است و انطباق کلی با کاهش اوپک> 100٪ است.

تولید غیر اوپک (به غیر از شیل آمریکا). تولید غیر اوپک همچنان در حال افزایش است و 0.6 مگابایت در روز در متر مکعب افزایش می یابد و به 56.6 مگابایت مگابیت در روز می رسد که توسط برزیل و ایالات متحده هدایت می شود.

با این وجود تولید زیر 58 pre مگابایت در روز قبل از همه گیری باقی مانده است.

تولید روغن شیل آمریکا. تولید شیل ایالات متحده در سه ماه گذشته با 7.7 مگابایت مگابایت در روز ثابت مانده است.

این در حالی است که اپراتورها اولویت حفظ پول نقد و بازده سهامداران را نسبت به رشد حفظ می کنند ، این 1.4 مگابایت در روز است.

تولید ایران ، ونزوئلا ، لیبی. تولید در ونزوئلا و لیبی با سود ناچیزی در 0.1 مگابایت در روز در متر مکعب به بهبود خود ادامه داد ، در حالی که تولید ایران در ماه مه با 2.5 مگابایت مگابایت در روز ثابت ماند.

تولید کل از سه کشور در حال حاضر 1.8 مگابایت مگابایت در روز بیش از کمترین میزان در ژوئن 2020 است.

احساسات بازار بهبود ترافیک جاده ای در اقتصادهای مهم OECD که توسط تلاش های واکسیناسیون موفقیت آمیز انجام می شود ، نگرانی های شیوع COVID-19 در هند و گسترش نوع دلتا را جبران می کند.

انتظارات برای لغو تحریم های ایران قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران در 18 ژوئن در حال کم رنگ شدن است و این نشان دهنده تعادل سریعتر بازار است.

منبع : mckinsey

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top