آیا گریس لیتیوم بهترین گریس چند منظوره است؟

گریس لیتیوم بهترین گریس چند منظوره

تصور اینکه ماشینی بدون روغن کار می کند دشوار است، زیرا اکثر کارکردهای دستگاه پویا بر روی یاتاقان هایی انجام می شود که برای روغن کاری نیاز به گریس دارند.

گریس لیتیوم چند منظوره

از لحاظ تاریخی، استفاده از گریس برای روغن کاری یک چرخ و محور دقیقاً پس از کشف چرخ اتفاق افتاده است.

اولین گریس های جهانی اشکال خام آهک بوده که با روغن های گیاهی مخلوط شده بودند.

از این کلاس های گریس تقریباً برای همه نوع برنامه هایی که به روغن کاری نیاز دارند تا انقلاب صنعتی استفاده می شد.

با این حال ، در چند دهه گذشته ، از نظر طراحی ماشین پیشرفت چشمگیری حاصل شده است.

این پارامترهای عملیاتی و الزامات روغن کاریف روغن را تحت تأثیر قرار داده است.

از آنجا که پارامترهای عملیاتی مانند سرعت ، بار ، دما و غیره ، به طور قابل توجهی بر اساس تجهیزات متفاوت هستند ، عملی کردن یک گریس تنها برای همه برنامه های متنوع غیرممکن است.

در نتیجه ، تعداد زیادی روان کننده تولید شده است که منجر به تولید هزاران گریس در بازار می شود. مفهوم یک چربی روان کننده جهانی که انواع برنامه ها را پوشش می دهد دیگر درست نیست.

همچنین از نظر انتخاب و مناسب بودن مجموعه گسترده ای از گریس های موجود می تواند برای مصرف کنندگان گیج کننده باشد.

ترکیب گریس

گریس های روان کننده اساساً از یک ماده غلیظ کننده (10 تا 15 درصد) ، روغن پایه (80 تا 90 درصد) و مواد افزودنی عملکردی (5 تا 10 درصد) تشکیل شده اند. اندازه کل بازار جهانی گریس های روان کننده حدود 2.38 میلیارد پوند است و شامل مجتمع لیتیوم / لیتیوم ، کلسیم ، سدیم ، کمپلکس آلومینیوم / آلومینیوم ، سولفونات کلسیم ، پایه رس ، پلی اوره و غیره می باشد.

تا کنون محبوب ترین گریس ها در سراسر جهان گریس های پایه لیتیوم معرفی شدند که سهم بازار آنها بیش از 75 درصد است. گرچه ممکن است انواع گریس در یک کارخانه خاص مورد نیاز باشد ، اما تلاش برای منطقی سازی و به حداقل رساندن تعداد گریس ها از نقطه نظر خرید و تدارکات وجود داشت. این احتمالاً منجر به تولید گریس های چند منظوره شده است.

گریس چند منظوره

به زبان ساده ، یک گریس چند منظوره را می توان ترکیبی از خصوصیات دو یا چند گریس تخصصی که می تواند در بیش از یک امر کاربرد داشته باشد، تعریف کرد.

به عنوان مثال ، گریس لیتیوم را می توان در برنامه های شاسی و یا تحمل چرخ وسایل نقلیه برای حمل و نقل استفاده کرد.

به طور سنتی ، از گریس های کلسیم برای شاسی و از گریس های سدیم برای یاتاقان های چرخ استفاده می شد.

گریس های پایه کلسیم برای مقاومت در برابر آب تولید شدند، اما برای دمای بالا بسیار ضعیف ارزیابی شده اند. از طرف دیگر ، گریس های پایه سدیم دمای بالا را بهتر پوشش می دهند اما از نظر مقاومت در برابر آب چندان مناسب نیستند. هنگامی که گریس های لیتیوم در بازار ظاهر شدند ، مشخص شد که آنها از گریس های کلسیم و سدیم برتر هستند و خیلی زود به محبوب ترین گریس های چند منظوره در صنعت تبدیل شدند.

گریس لیتیوم چند منظوره

گریس های چند منظوره با عملکرد بالا

در طراحی و ساخت ماشین آلات مدرن ، ماشین آلات تحت شرایط سخت تر با انتظار افزایش بهره وری و توقف کمتر کار می کنند. این امر باعث شده است كه گریس های لیتیوم نتوانند رضایت بخشی به این نیازها را بدست آورند.

جدول 1. مقایسه گریس های کاملاً فرموله شده

این نیازهای سختگیرانه را می توان با گریس های با کارایی بالا مانند گریس های کمپلکس لیتیوم ، سولفونات کلسیم ، کمپلکس آلومینیوم ، پلی اوره و رس تهیه کرد. با این وجود به نظر می رسد گریس های کمپلکس لیتیوم و سولفونات کلسیم به دلیل سازگاری با بیشتر گریس های لیتیوم ، بهترین کاندیداهای این گریس های چند منظوره با کارایی بالا هستند.

مجتمع لیتیوم در مقابل سولفونات کلسیم

گریس لیتیوم چند منظوره

گریس های کمپلکس لیتیوم به طور کلی دارای پایداری خوب ، ویژگی های دمای بالا و ویژگی های مقاومت در برابر آب هستند. سایر الزامات عملکردی مانند فشار شدید، ضد سایش ، زنگ زدگی و خوردگی با افزودن مواد افزودنی مناسب می توانند بیشتر بهبود یابند. این گریس ها همچنین مشخصات GC-LB NLGI را برآورده می کنند.

با این وجود ، مقایسه دقیق بین گریس های لیتیوم کمپلکس و سولفونات کلسیم نشان می دهد که گریس های سولفونات کلسیم دارای یک مزیت هستند. گریس های سولفونات کلسیم گریس های لیتیم کمپلکس را هم در برگه داده و هم در کاربرد های واقعی اجرا می کنند.

مهم ترین تفاوت بین این دو نوع گریس این است که گریس های سولفونات کلسیم معمولاً برای پاسخگویی به برخی از نیازهای عملکردی مانند گریس های کمپلکس لیتیوم به مواد افزودنی نیاز ندارند.

جدول 2. مقایسه مناسب بودن کاربرد گریس

گریس های سولفونات کلسیم در مقایسه با گریس های کمپلکس لیتیوم از پایداری مکانیکی و برشی بالاتری برخوردار هستند که نشان دهنده نشت و اتمام کمتری در حین کار است. نقطه افت و عمر دمای بالای گریس های سولفونات کلسیم نیز بهتر است و باعث می شود از این گریس ها در دماهای بالاتر استفاده شود.

برخلاف گریس های کمپلکس لیتیوم ، که به مقدار قابل توجهی آنتیموان روی یا انواع دیگر مواد افزودنی نیاز دارند ، غلیظ کننده های سولفونات کلسیم دارای خاصیت فشار شدید و ضد سایش هستند. علاوه بر این ، در حالی که سولفونات ها به عنوان مهارکننده های زنگ زدگی شناخته شده اند ، گریس های کمپلکس لیتیوم به طور مداوم به افزودنی های بازدارنده زنگ زدگی نیاز دارند.

علاوه بر این ، سولفونات کلسیم ، به دلیل خاصیت غلیظ کننده خود ، ویژگی های بسیار خوبی در برابر مقاومت در برابر آب ایجاد می کند و حتی در حضور آب تجزیه نمی شود. برای بهبود خواص مقاومت در برابر آب ، گریس های کمپلکس لیتیوم معمولاً به تقویت کننده هایی احتیاج دارند که در صورت وجود آب مستعد تخلیه سریع هستند. گریس های سولفونات کلسیم با گریس های لیتیم و کمپلکس لیتیوم نیز سازگار هستند.

تنها محدودیت های موجود در گریس های سولفونات کلسیم قابلیت پمپاژ و هزینه پایین آنها است. با این حال ، پیشرفت های اخیر فن آوری ، این گریس ها را با گریس های کمپلکس لیتیوم برابری کرده است. یک گریس سولفونات کلسیم همچنین می تواند در انواع بیشتری از صنایع در مقایسه با گریس های لیتیم کمپلکس استفاده شود ، بنابراین این گزینه را برای گریس چند منظوره با کارایی بالا انتخاب می کند.

درباره NLGI

NLGI یک انجمن صنفی شخصی است و در درجه اول متشکل از شرکت هایی است که انواع گریس های روان کننده را تولید و به بازار عرضه می کنند. عضویت بیش از آنکه فردی باشد توسط شرکت انجام می شود. شرکت های مرتبط با تولیدکنندگان شرکت هایی هستند که آنها را با تجهیزات ، ملزومات و خدمات در خدمت آنها قرار می دهند. علاوه بر این ، گروه های تحقیقاتی و آموزشی و شرکت های عضو وجود دارد که منافع آنها در درجه اول فنی است. دسته دیگر برای عضویت “Consumer” برای سازمانهایی است که از روغن های روان کننده استفاده می کنند.

برای خرید گریس لیتیوم و گریس چند منظوره و انواع گریس صنعتی از طریق فروشگاه روانکاران جهان دیده با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top